Oplocení, které plní svou funkci
Nežádoucí pohledy sousedů neb kolemjdoucích, oddělení soukromého a veřejného prostoru, zábrana pro děti a domácí mazlíčky, pocit bezpečí…to vše dokáže vyřešit správně řešené oplocení. Zatímco v jiných zemích se plot bere jako přepych, u nás si život na zahradě bez něj jen stěží dokážeme představit. Jak postupovat při výběru, aby plot plnil všechny funkce, které po něm vyžadujeme?
Výběr kroku podléhá celé řadě pravidel
Při výběru oplocení je potřeba brát zřetel celkový vzhled domu, ale i okolní zástavby. Pokud zvolíme kovový plot do ulice, kde všichni ostatní mají dřevěné plaňky, nebude to působit vůbec dobře. Na venkov či menších měst volíme spíše dřevěné či živé ploty, které nejlépe souzní s přírodou. Ploty ve velkých městech mohou být okázalejší, ale zároveň z odolného materiálu, který odolá dlouhodobému působení smogu a nečistot z ovzduší. Pokud navíc plot bude instalován v blízkosti frekventované komunikace, je potřeba počítat s vyšším zašpiněním způsobené zvýšenou dopravou.
Pohledová strana je vydána na milost kolemjdoucím i sousedům, je tedy zapotřebí jejímu vzhledu věnovat patřičnou pozornost. Vzhled plotu je povětšinou to první, čeho si člověk všimne. Na zahradu je pak možné zvolit daleko levnější variantu v podobě pletiva nebo vzrostlých keřů, které budou součástí živého plotu.
Materiál podléhá i další řadě kritérií, jako jsou kupříkladu klimatické podmínky, náročnost na údržbu nebo finanční náročnost. Zatímco ploty na klíč jsou poměrně náročnou záležitostí, oplocení svépomocí lze pořídit o něco levněji. Přesto je zapotřebí počítat s vyšší investicí.
Není vždy zapotřebí volit pouze jeden materiál, jedinečného charakteru lze docílit kombinací více materiálů, které však k sobě budou ladit. Výborně vypadá ku příkladu kombinace betonu nebo kamene se dřevem. Dobře vypadá i živý plot, což je nakonec kapitola sama o sobě. Skvělou volbou jsou pak betonové ploty lanškroun Montazmpc, které jsou kvalitní a zároveň vypadají skvěle.